Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Farbowanie włosów w domu ma swoich zwolenników i wrogów. Ja farbowałam włosy długie lata i zawsze robiłam to sama. Jeśli jesteście ciekawi moich doświadczeń i zdania dotyczącego farbowania włosów w domu, zapraszam do lektury.

Farbowanie włosów w domu czy u fryzjera?

To pytanie pewnie zadaje sobie każdy, kto zaczyna swoją przygodę z koloryzacją. To normalne, że sklep, który sprzedaje farby, będzie promował wersję: zrób to sam, a fryzjer powie, że tylko w salonie dostaniesz, to czego szukasz.
Kto może rozsądzić, które rozwiązanie jest lepsze? Ja nie jestem Wam w stanie wskazać idealnej drogi, myślę, że musicie sami wypróbować, co bardziej Wam pasuje. Jednak, co mogę zrobić, to zaproponować Wam kilka rozwiązań, które sprawią, że farbowanie włosów w domu stanie się bezpieczne i uzyskacie takie efekt, jakiego oczekujcie, a dodatkowo Wasze włosy na tym nie ucierpią.

Jak wybrać farbę do włosów?

Jeśli chodzi o farby do samodzielnego farbowania, to podzielmy je na drogeryjne i profesjonalne. Które są lepsze? Profesjonalne i mam ku temu argumenty. Farby drogeryjne mają jedną wielką zaletę, cena za sztukę jest niższa. Specjalnie zwróciłam uwagę na tę sztukę, ponieważ koszt opakowania farby profesjonalnej jest wyższy, ale farby fryzjerskie są bardziej wydajne i bardzo często mają większe pojemności. Są też dużo bardziej bezpieczne, jeśli chodzi o kolory. Drogeryjne na moich jasnych włosach często wychodziły dużo ciemniej niż na legendzie, czasem różnica obejmowała nawet dwa tony. Niezbyt byłam z tego zadowolona. Farby profesjonalne dużo lepiej oddają kolor, który wybraliśmy. Nie mogę zagwarantować, że będzie identyczny, jak na wzorniku, ale na pewno mamy tutaj dużo większą pewność, że nakładając brąz, nie otrzymamy czerni (co przydarzyło mi się kiedyś z farbą z drogerii). Farby profesjonalne są dużo trwalsze. Sprawdziłam i co do tego nie mam wątpliwości. Kolor dłużej jest żywy i lepiej trzyma się na włosach. Dodatkowo farby fryzjerskie mają dużo łagodniejsze składy, podczas gdy te drogeryjne atakują nasza włosy z dużo większą siłą, często nie zawierają żadnych dodatkowych składników pielęgnujących. Farby profesjonalne, oprócz samej koloryzacji, dbają o kondycję włosów, zawierają olejki i składniki aktywne.

Myślę, że jest to zrozumiałe. Farb profesjonalnych używają fryzjerzy i żadna z nas nie chce wyjść z salonu z wysuszonymi włosami lub obserwować, jak w ciągu kilku dni płowieje nam kolor. Nie wrócilibyśmy do takiego fryzjera, dlatego też w specjaliści w salonach sięgają po niezawodne produkty, które dadzą trwały efekt, poprawią kondycję włosów, sprawią, że będziemy z nich zadowolone i będziemy chciały, żeby wyglądały tak, jak najczęściej.

Wybór koloru

Jeśli oczekujecie tipów dotyczących wyboru koloru, to niestety będę musiała nieco Was zmartwić, bo to jest kwestia bardzo indywidualna. Producenci starają się bardzo wiernie odwzorowywać kolory w paletach, ale efekt zależy od obecnego koloru oraz stanu włosów. Im bardziej zniszczone, tym trudniej przewidzieć, jak skończy się koloryzacja. Dlatego, jeśli Twoje włosy są w słabym stanie lub są mocno rozjaśnione, zastanów się pięć razy, zanim sięgniesz po farbę z drogerii. Wtedy naprawdę dużo lepiej zainwestować w farbę fryzjerską.
Jeśli jesteś przed swoją pierwszą koloryzacją, nie stawiaj na zbyt drastyczne zmiany. Nie radziłabym blondynkom zaczynać od czarnych kolorów. Przyciemnij lub rozjaśnić włosy o ton, lub dwa, kup naturalny kolor i zobacz, jak się będziesz czuć w innym odcieniu.

Farbowanie włosów w domu, porady

Jeśli wybrałaś już farbę (i nie ważne, czy teraz trzymasz w dłoni farbę z drogerii, czy farbę fryzjerską), mam dla Ciebie kilka porad, co zrobić, żeby cały zabieg zakończył się sukcesem.

Jak często można farbować włosy?

Zadałaś sobie kiedyś to pytanie? Jeśli tak, to pewnie lubisz eksperymentować z kolorami lub szybko pojawia się u Ciebie odrost. Jednak naprawdę nie powinno się farbować włosów zbyt często! Każda farba wpływa na ich kondycję i niestety, nie da się tego uniknąć. Oczywiście przy odpowiedniej farbie i odpowiedniej pielęgnacji zniszczenia są dużo mniejsze, jednak jeśli będziesz zmieniać kolor na przykład co dwa tygodnie, po pewnym czasie Twoje włosy przestaną dobrze to znosić. Myślę, że najlepsza częstotliwość to raz w miesiącu. Jeśli masz odrosty, możesz nakładac farbę tylko na nie, a pełną koloryzację robić jeszcze rzadziej.

Czy można farbować zniszczone włosy?

Jeśli Twoje włosy są bardzo zniszczone, zadbaj przede wszystkim o ich regenerację. Jeśli musisz odświeżać kolor, skup się na odrostach. Nie rozjaśniaj zniszczonych włosów, nie zmieniaj koloru zbyt często. Zajrzyj do mojego planu pielęgnacyjnego, postępuj według niego i daj im kilka miesięcy regeneracji i wytchnienia.

Nie pomijaj tych kroków

Trzy najczęściej pomijane kroki to: próba uczuleniowa, nieczytanie instrukcji oraz niedokładne odmierzenie składników. Wszystkie trzy mogą bardzo znacznie wpłynąć na efekt. Oczywiście, może też okazać, że Ci się upiecze, farba Cię nie uczuli, sama intuicyjnie odgadniesz, jak ją nakładać, a składniki dobrze połączą się w nieprawidłowej proporcji. A może się też zdarzyć, że wszystkie trzy zaniedbania okażą się jedną wielką klapą i narobisz sobie problemu. Pamiętaj, że każda farba może mieć inne wytyczne, inne proporcje.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Nie bagatelizuj jej. Wiele osób uważa, że farba do włosów w żaden sposób nie wpływa na ich kondycję. To nieprawda. O włosy farbowane trzeba dbać i z odpowiednią pielęgnacją można farbować całe życie i cieszyć się idealnie gładką, błyszczącą i zdrową fryzurą. Przede wszystkim farba wysusza i sprawia, że włosy stają się bardziej łamliwe. Zadbaj o bogatą pielęgnację, używaj mocno nawilżających odżywek, jak najczęściej rób włosowe SPA. Koniecznie zainwestuj w olejek lub silikonowe serum, żeby codziennie zabezpieczać włosy przed dodatkowym negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Farbowanie włosów nie jest trudne. Nie potrzebujesz wielu przyborów ani specjalnego przygotowania.

1. Zacznij od przygotowania przestrzeni

Farba lubi kapać. U mnie zawsze kończyło się rozchlapaniem tu i tam, unikaj więc farbowania w pokoju, nad dywanem, który będzie ciężko odmyć z farby. Rób to w łazience. Dodatkowo załóż starą bluzkę, której nie będzie Ci szkoda i którą możesz przeznaczyć do farbowania włosów. Plam z farby najczęściej nie da się wywabić.

2. Przed pierwszym użyciem danej farby zrób próbę uczuleniową

Pamiętaj, że farba to produkt chemiczny i może wywołać różne reakcje na skórze.

3. Przygotuj akcesoria

Czyli miseczkę do wymieszania farby, pędzelek, urządzenie z zegarkiem lub najlepiej, minutnikiem rękawiczki, farbę, oksydant. Chodzi o to, żebyś nie musiała szukać zagubionego czasomierza już po nałożeniu farby. Najlepiej, jeśli cały proces przejdzie gładko i bez niespodzianek.

4. Przeczytaj uważnie całą instrukcję

To naprawdę ważne i mówię to z własnego doświadczenia. Przed farbowaniem musisz poznać specyfikę danej farby, dowiedzieć się, czy nakładać ja na suche, czy mokre włosy, jak długo ją pozostawić. Podczas farbowania nie zawsze jest czas, zwłaszcza jeśli farbujesz włosy sama, żeby w międzyczasie czytać instrukcję.

5. Prawidłowo odmierz składniki

Jeśli w instrukcji jest napisane 1:1, nie rób tego na oko!

6. Koniecznie nałóż rękawiczki

I zacznij nakładać farbę. Najpierw na włosy przy skórze głowy, czyli na odrost. Dziel włosy na sekcje i nakładaj farbę pędzelkiem. Jeśli chodzi nakładanie na długość, ja zawsze nabierałam farbę na dłonie (w rękawiczkach) i dokładnie rozprowadzałam na włosach. Postępuj zgodnie z instrukcją, często na długość włosów farbę nakładamy ze znacznym opóźnieniem w stosunku do odrostów. Po nałożeniu farby sprawdź godzinę lub nastaw minutnik. U mnie zawsze sprawdza się to drugie rozwiązanie, dzięki temu nie muszę pilnować godziny.

7. Zmyj włosy letnią wodą

Kiedy czad obiegnie końca, zmyj farbę. Nałóż bogatą, odżywiającą i mocno nawilżającą odżywkę. Twoje włosy po farbowaniu będą potrzebować regeneracji. Zainwestuj w produkty do włosów farbowanych. Przy regularnej koloryzacji trzeba bardzo skutecznie zadbać o kondycję włosów. Produkty dedykowanie do włosów do po kotyzacji silnie nawilżają i odżywiają, a przy okazji chronią kolor i przedłużają jego trwałość.

Podsumowanie

Farbowanie włosów w domu nie jest procesem skomplikowanym. Z całego serca polecam sięgnąć po farbę fryzjerską, co zmniejsza ryzyko niepożądanych efektów, takich jak kolor zupełnie inny niż na opakowaniu lub głębokie zniszczenia w strukturze włosa. Dodatkowo pamiętajcie o odpowiedniej pielęgnacji włosów farbowanych.

Autor wpisu
Magda Wtykło

Magda Wtykło

Zawodowo zajmuję się online marketingiem i copywritingiem. Po godzinach jestem kosmetologiem i chemikiem, co ważne, amatorem. Cały czas zgłębiam tajemnice chemii fizycznej kosmetyków, budowy skóry i włosów. W wolnych chwilach oglądam czarno białe filmy. Moje ulubione miejsca na ziemi to własny balkon, dobre kawiarnie, winnice, biblioteki, kina studyjne i wyspy.