Wybieraj świadomie! Jak wybrać kosmetyki z dobrym składem?
To już ostatnia, trzecia część dotycząca składu kosmetyków, jak go czytać i na co zwracać uwagę, by wybrać produkt, który zaspokoi Twoje potrzeby i spełni oczekiwania, a przy tym będzie bezpieczny dla zdrowia.
Jeśli nie czytałaś poprzednich części, koniecznie sprawdź aktualności, albo zajrzyj na naszego bloga.
Wybieraj świadomie i nie daj się nabić w butelkę obietnicami bez pokrycia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wybrać kosmetyk z dobrym składem.
Dobry skład, czyli jaki?
Co to znaczy, że kosmetyk jest dobry? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo każda z nas ma inne oczekiwania nawet odnośnie do tego samego preparatu. Możemy natomiast odpowiedzieć na pytanie, czym jest dobry skład kosmetyku.
Tak możemy określić skład, który tworzą substancje bezpieczne dla zdrowia. Kosmetyk z dobrym składem powinien być skuteczny w działaniu i zapewniać odpowiednie rezultaty pielęgnacyjne skórze lub włosom. Zwróć uwagę, czy obietnice są potwierdzone badaniami in vivo (na ochotnikach, w warunkach domowych) lub in vitro (w laboratorium).
Co wziąć pod uwagę podczas wyboru kosmetyków?
Skład INCI
O INCI dużo mówiliśmy w poprzednich wpisach, dlatego tylko w skrócie przypomnimy, że jest to międzynarodowy, standaryzowany sposób podawania listy składników użytych do produkcji kosmetyku. Zawsze czytamy go od lewej do prawej, a im bliżej początku listy jest dany składnik, tym jest go więcej w składzie. Oczywiście są wyjątki, ale o nich przeczytasz w naszych poprzednich wpisach.
Na początku czytanie składów może wydawać się skomplikowane, ale wystarczy odrobina wprawy i po kilku razach na pierwszy rzut oka będziesz wiedziała, czy kosmetyk jest w porządku, czy jednak lepiej jeszcze przemyśleć jego zakup i ewentualne użycie.
Cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości
To, że kosmetyk jest drogi, nie znaczy, że jest dobry, a jego składniki są wysokiej jakości. Na cenę kosmetyku składa się nie tylko sam produkt, ale również wydatki przeznaczone na opakowanie, marketing i reklamę. Czasem kosmetyki znanej marki tak naprawdę nie wyróżniają się niczym szczególnym oprócz… właśnie nazwy tej marki. A kosmetyki mniej znanych firm znacznie przewyższają je składem. Dlatego cena nie może być głównym wyznacznikiem jakości.
Wybieraj naturalne składniki roślinne
W miarę możliwości wybieraj kosmetyki, które mają w składzie jak najwięcej naturalnych składników roślinnych. Są one z reguły bezpieczniejsze dla skóry, choć warto to sprawdzić, bo niektóre substancje potrafią uczulać. Składniki naturalne lepiej wspierają procesy zachodzące w skórze. Nie tylko maskują niedoskonałości, ale dzięki kompleksowemu działaniu eliminują je i działają od środka.
Dobre składniki w kosmetykach
Pamiętaj, by zawsze wybierać kosmetyki pod kątem Twojego rodzaju skóry. Nie zawsze preparat, który świetnie sprawdza się u Twojej przyjaciółki, będzie tak samo dobry dla Ciebie. Są jednak pewne uniwersalne składniki, które są pożądane w składach kosmetyków. To przeciwutleniacze, humektanty i emolienty.
Przeciwutleniacze
Przeciwutleniacze hamują powstawanie wolnych rodników i utlenianie innych cząsteczek. W kosmetykach występują jako:
- Izoflawonoidy;
- Karotenoidy;
- Polifenole;
- Niacynamid;
- Witaminy: A, C, E.
Humektanty
Humektanty mają za zadanie optymalnie nawilżyć skórę. Pobierają wodę z dolnych warstw komórek i niczym magnes przyciągają cząsteczki wody, dzięki czemu świetnie ją wiążą. Znajdziesz je w produktach oczyszczających, kosmetykach do pielęgnacji włosów i mleczkach.
Najbardziej znanym humektantem jest kwas hialuronowy. Pewnie nie raz już słyszałaś o jego cudownych właściwościach. Nawilża, wygładza, hamuje procesy starzenia się skóry i minimalizuje widoczne zmarszczki.
Inne humektanty to:
- Glikol propylenowy, glikol heksylenowy i glikol butylenowy (Propylene Glycol, Hexylene Glycol, and Butylene Glycol);
- Żel aloesowy (Aloe Vera Gel);
- Alfahydroksykwasy, czyli kwasy AHA (np. Lactic Acid);
- Miód;
- Mocznik (Urea);
- Panthenol;
- Melasa.
Emolienty
Dzięki emolientom skóra jest miękka, gładka i przyjemna w dotyku. Są niezastąpione do codziennej pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, szorstkiej oraz z tendencją do łuszczenia. Emolienty silnie nawilżają. Dzieje się tak dlatego, że wypełniają przestrzenie w skórze substancjami tłuszczowymi, czyli lipidami. Te przestrzenie powstają na skórze na skutek jej pękania i łuszczenia się w związku z niewystarczającą ilością wody w naskórku.
Emolienty, które tworzą na skórze cienką tłustą warstwę, nazywamy substancjami okluzyjnymi. Warstwa ta zawiera sporą ilość oleju i zamyka wodę w skórze. To sprawia, że skóra staje się intensywniej nawilżona przez dłuższy czas.
Przykłady emolientów:
- masło kakaowe i shea;
- wosk pszczeli (Beeswax);
- oleje: kokosowy, jojoba, rycynowy, słonecznikowy, palmowy, oliwkowy,
- skwalan (Squalane);
- kwasy tłuszczowe: stearynowy, linolowy, oleinowy, laurynowy (Stearic Acid, Linoleic Acid, Oleic Acid, Lauric Acid);
- alkohole tłuszczowe: behenylowe, cetylowe, izostearylowe, stearylowe (Behenyl alcohol, Cetyl alcohol, Isostearyl alcohol, Stearyl alcohol);
- estry alkilowe: Isopropyl Myristate, Isopropyl Palmitate.
Co zrobić, jeśli nie wszystkie moje kosmetyki mają dobry skład?
Przede wszystkim, zachowaj spokój. Jeśli przejrzałaś swoje kosmetyki i widzisz, że nie są one idealne, to nie znaczy, że teraz trzeba je wszystkie wyrzucić. Zużyj je do końca, a przy kolejnych zakupach dokonuj wyboru świadomie, w zgodzie z Twoimi potrzebami i zwracając uwagę na ich wpływ na Twoje zdrowie.
Wybieraj mądrze, a jeśli używasz po raz pierwszy jakiegoś kosmetyku albo jest to kolejny raz, ale po dłuższej przerwie, obserwuj, jak na niego reaguje Twoja skóra. Zwróć uwagę, czy nie wywołuje on podrażnień, zmian skórnych czy alergii.
Podsumowanie
To ostatnie porady dotyczące świadomego wyboru kosmetyków. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak prawidłowo czytać składy, na co uważać, jakich substancji unikać, a które są korzystne dla Twojej skóry i zdrowia.
Jeśli chcesz więcej podobnych porad, sprawdzaj regularnie dział Aktualności i odwiedź naszego bloga, na którym znajdziesz wiele wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji włosów, ciała i twarzy.
Wszystkie teksty z tej serii znajdziesz poniżej:
Część 1 - Składy kosmetyków bez tajemnic. Sprawdź, czy wiesz, jak prawidłowo czytać składy kosmetyków!
Opublikowane w: Porady